بررسی وضعیت صورت های مالی سه ماهه خودروسازان؛ ایران خودرو پیشتاز در زیان

زیان خودروسازان

براساس صورت های مالی دو خودروساز بزرگ کشور منتهی به 31 خرداد ماه 99 میزان زیان خودروسازان در سه ماهه نخست سال 99 مشخص شده و ایران خودرو با 3 هزار و 700 میلیارد تومان زیان، پیشتاز در زیان دهی ست.

به گزارش خبرنگار پادکست پیکان، سود (زيان) خالص سه شركت خودروساز ایران خودرو، سایپا و گروه بهمن طي سه ماه اول سال ١٣٩٩ به شرح زیر است:

١- شركت ايران خودرو زيان برابر ٣٧٠٤ ميليارد تومان.

٢- شركت سايپا زيان برابر ٤١٠ ميليارد تومان.

٣- گروه بهمن سود برابر ٢٤٤ ميليارد تومان.

همچنین براساس صورت‌های مالی منتهی به ۲۹ اسفند ماه سال ۹۸ ایران‌خودرو، این شرکت در مجموع ۳۳ هزار میلیارد تومان فروش و پنج هزار و ۲۰۰ میلیارد تومان زیان داشت  که حدود پنج هزار میلیارد از این زیان را با فروش دارایی ثابت و سهام به زیر مجموعه‌هایش پوشش داده بود.

زیان کلی ایران خودرو در سال ۹۸ که با توجه به هزینه‌های مالی و اداری  و… محاسبه شده، بالغ بر ۱۰ هزار و ۷۶۹ میلیارد تومان بود و همچنین زیان انباشته ایران خودرویی‌ها در پایان سال ۹۸ به بالای ۲۴ هزار و ۵۰۰ میلیارد تومان رسید.

همچنین زیان خالص سایپا در سال ۹۸ بالغ بر  ۷ هزار و ۷۰۰ میلیارد تومان بوده است.

قصه زیان خودروسازان در سال ۹۷ به این شکل بود،  ایران‌خودرو زیان انباشته‌ای بالغ بر ۷هزار و ۷۵۲ میلیارد تومان در سال ۹۷ از خود به جا گذاشته و این در حالی است که این شرکت در سال ۹۶ سودی ۴۴۲ میلیارد تومانی به ثبت رسانده بود.اما زیان انباشته سایپا نیز طی سال ۹۷ به ۵ هزار و ۹۸۰ میلیارد تومان رسید و این یعنی دومین خودروساز بزرگ کشور نسبت به سال ۹۶، رشد ۴۲۴ درصدی را در زیان‌دهی تجربه کرده است.

آنگونه که مشخص است دو خودروساز بزرگ ایران همچنان بر مدار زیان دهی در حرکتند و تا زمانیکه اصلاحات اساسی در این شرکت ها رخ ندهد و از حجم فشارهای بین المللی کاسته نشود، بر همین مدار خواهند ماند.

در اپیزود اول از فصل دوم پادکست پیکان، با عنوان «فرشاد مقیمی، سفیر جوان دولت در ایران خودرو» درباره نحوه مدیریت فرشاد مقیمی، مدیرعامل فعلی ایران خودرو گفته ایم و ناتوانی او در کنترل زیان این شرکت از جمله مباحثی است که در این اپیزود مطرح شده البته که این مشکل در اواخر دوران مدیریت هاشم یکه زارع، مدیرعامل سابق ایران خودرو و همچنین چند مدیرعامل اخیر سایپا نیز وجود داشته است. با این حال به نظر می رسد میرجواد سلیمانی، مدیرعامل فعلی سایپا، توانسته کنترل اوضاع مالی را بهتر به دست بگیرد.

ورود به گفتگو

یک دیدگاه

بیشتر

Subscribe