با تعطیلی دو هفته‌ای تهران آیا خودروسازی‌ها تعطیل می‌شوند؟

تعطيلی خودروسازی‌ها

عسل داداشلو- امروز ستاد ملی مقابله با کرونا جزییات تعطیلی ۲۵ مرکز استان را از شنبه، اول آذر ماه ۱۳۹۹ اعلام کرد اما مشخص نیست که در این تعطیلی گروه شغلی خودروسازان کدام است و آیا تعطیل می‌شوند یا خیر؟

به گزارش پیکان، بر اساس اعلام ستاد مقابله با کرونا همه گروه‌های شغلی به غیر از گروه یک که شامل دسته‌های خدماتی‌ست، به مدت دو هفته تعطیل خواهند شد اما در جدول رتبه‌بندی مشاغل که از سوی ستاد ملی کرونا ابلاغ شده، مشخص نیست که خودرو‌سازی‌ها در کدام گروه شغلی قرار دارند.

در مجموع حدود ۱۰۰ هزار نفر در بخش پایتخت ایران خودرو، سایپا و صنایع وابسته آن‌ها مشغول به کار هستند و نکته جالب اینجاست که بخش عمده‌ای از نیروهای کار این شرکت‌ها از استان البرز به تهران می‌آیند. بنابراین در صورت تعطیل نشدن خودروسازی‌ها علنا فضا برای گسترش ویروس در یک مقیاس بزرگ همچنان پابرجاست.

از سوی دیگر، در صورت تعطیلی این شرکت‌ها تولید خودرو در این دو هفته حدودا ۲۰ هزار دستگاه عقب خواهد افتاد که به معنای تاخیر فراوان در تحویل خودروهای پیش فروش شده است.

نکته اینجاست که وقتی زیرساخت‌های خودروسازی ایران با مشکلات گسترده روبه‌روست و مدیران این شرکت‌ها برای به جریان انداختن نقدینگی، راه بانک‌ها و صندوق‌های مالی را پیش می‌گیرند، حتی تعطیلی آن‌ها هم تبدیل به بحران می‌شود، بحرانی که در یک سو با جان مردم سر و کار دارد و در سوی دیگر با مال آن‌ها.

ورود به گفتگو

بیشتر

Subscribe