پیکان گزارش می دهد؛ شکایت سازمان بورس از ایران خودرو

سهام ایران خودرو

سازمان بورس از ایران خودرو به اتهام «استفاده از اطلاعات نهانی در فروش سهام» شکایت کرد.

به گزارش خبرنگار پیکان، طی هفته گذشته اخباری مبنی بر باز شدن پرونده ایران خودرو در هیأت رسیدگی به تخلفات سازمان بورس به گوش می رسید و حالا پیگیری های خبرنگار پیکان نشان می دهد که این موضوع حقیقت داشته و در نیمه آبان ماه پرونده این شرکت در هیأت مذکور باز شده است.

براساس حکمی که مستندات آن در اختیار پیکان قرار گرفته، ایران خودرو از یک اتهام تبرئه و در اتهام دیگر محکوم به پرداخت جزای نقدی شده است.

طبق رای بدوی صادره از سوی هیات رسیدگی به تخلفات سازمان بورس و اوراق بهادار به تاریخ 14 آبان سال جاری، شرکت ایران‌خودرو که متهم به استفاده از اطلاعات نهانی یکی از سهامداران خود در فروش بالغ بر 707 میلیون سهم شده بود، از این اتهام به دلیل فقدان دلایل کافی تبرئه شد.

در بخش دیگری از این رای، ایران‌خودرو صرفا به دلیل عدم انعقاد قرارداد بازارگردانی در مهلت مقرر، به پرداخت جزای نقدی محکوم شده است.

البته سوال اصلی را بورسی‌ها باید آن زمان می‌پرسیدند که سهام یک شرکت با ۴۰ هزار میلیارد زیان در صورت‌های مالی، رشد چند صد درصدی داشت. حالا سوال ما از سازمان بورس این است که آیا سقوط سهام یک شرکت پس از انتشار صورت‌های مالی مملو از زیان انباشته موضوع دور از ذهنی‌ست؟ یا اینکه بورسی‌ها به دنبال سلطان سهامی هستند که همه تقصیرها را به گردن آن بیاندازند؟

پیکان در تیر ماه امسال در گزارشی با عنوان ایران خودرو پیشتاز در زیان، به رشد بی دلیل سهام خودروسازان و زیان چشم گیر در صورت های مالی سه ماهه آن ها اشاره  کرده بود.

ورود به گفتگو

بیشتر

Subscribe